Proizvodnja struje na bio-gas Aljazeera

ZAVRŠENA SJETVA OZIMIH ŽITARICA
7. November 2012.
NEMA BOJAZNI OD AFLATOKSINA
24. February 2013.

Na farmi u Aleksandrovcu sagrađeno je ekološko postrojenje za proizvodnju struje iz biogasa, prvo u Bosni i Hercegovini. Prije više od stotinu godina redovnici trapističkog samostana Marija Zvijezda u Banjoj Luci sagradili su prvu hidroelektranu u Bosni i Hercegovini.

Danas kad se sve više pažnje daje obnovljivim izvorima električne energije, Banjalučka biskupija prva je u Bosni i Hercegovini izgradila postrojenja za proizvodnju struje iz biogasa

Na farmi u Aleksandrovcu sagrađeno je ekološko postrojenje za proizvodnju struje iz biogasa, prvo u Bosni i Hercegovini. Prije više od stotinu godina redovnici trapističkog samostana Marija Zvijezda u Banjoj Luci sagradili su prvu hidroelektranu u Bosni i Hercegovini.

Danas kad se sve više pažnje daje obnovljivim izvorima električne energije, Banjalučka biskupija prva je u Bosni i Hercegovini izgradila postrojenja za proizvodnju struje iz biogasa. Međutim, još ne mogu da ga priključe na elektromrežu.

Hidroelektrana na rijeci Vrbas izgrađena je 1899. Proizvodila je struju za samostan Marija Zvijezda, pivaru, mlin i bolnicu, koje su takođe sagradili trapisti. U taj samostan, dospjele su i prve električne orgulje u BiH, kao i prvi zamrzivač.
Uspomene i zidovi
„Prva sijalica na Balkanu zasvjetlila je zahvaljujući struji proizvedenoj u ovoj hidrocentrali. Međutim, kako i sami redovnici samostana "Marija Zvijezda" kažu, sad su ostale samo uspomene i zidovi“, izvještava reporterka Al Jazeere Ljiljana Smiljanić.
Nekada je u samostanu bilo više od 250 redovnika a sada su tu samo dvojica. Većinu posla i ulaganja preuzeo je banjalučki "Karitas".
Na farmi u Aleksandrovcu, gdje proizvode čuveni sir trapist, sagradili su ekološko postrojenje za proizvodnju struje iz biogasa, prvo u Bosni i Hercegovini.
Projekat su realizovali u saradnji sa njemačkom organizacijom DBU, koja se bavi očuvanjem životne sredine.
Izgradnja je počela 2006. Dugo im je trebalo da dobiju sve dozvole.
Draženko Budimir, direktor Zemljoradničke zadruge „Livač“ Aleksandrovac, kaže:
„Postrojenje funkcioniše, ali nažalost još uvijek ima birokratskih problema u Bosni i Hercegovini, tako da nismo dobili zvanično sve neophodne dozvole da bi mogli postrojenje priključiti na mrežu i da bi mogli da prodajemo struju na mrežu“.
U Republici Srpskoj korištenje obnovljivih izvora energije za proizvodnju struje je zakonski regulisano od 1. januara ove godine.
Vlada Federacije BiH tu oblast također je regulisala uredbom.
Međutim, Budimir kaže da je ostalo još mnogo nedoumica i administrativnih prepreka. Naročito kad je riječ o proizvodnji struje iz biogasa. Dodatni problem je to što nema državne strategije ni zakona, što je jedan od zahtjeva EU.
U Hrvatskoj otkupna cijena električne energije iz biogasa je 13 do 16 eurocenti po kilovatsatu, u zavisnosti od kapaciteta postrojenja.
Regulativa u EU
U Srbiji je slično: 12 do 16 eurocenti. Međutim, u BiH cijena je oko sedam eurocenti.
Lokalne zajednice, kaže Budimir, takva postrojenja tretiraju kao energetska, ali ne i ekološka. U EU na snazi je tzv. nitratna regulativa o ekološkom odlaganju stajnjaka na farmama.
BiH još nije usvojila tu regulativu i zato se, kaže, taj ekološki faktor ne uzima kao dodatna olakšica.
Ima još mnogo zainteresovanih farmera u banjalučkoj regiji za izgradnju takvih postrojenja, kaže Budimir, ali još ne žele da se upuštaju u investiciju dok ne vide šta će biti sa njihovim postrojenjem.
Izvor: Al Jazeera

Schreibe einen Kommentar